( FAQ )

Pytania, o których wiem, że chodzą Ci po głowie
przed podjęciem decyzji o pracy z architektem wnętrz.

wszystko, co chcesz wiedzieć o współpracy ze mną
wszystko, co chcesz wiedzieć o współpracy ze mną
wszystko, co chcesz wiedzieć o współpracy ze mną

1

.

Projekt wnętrz – czy to w ogóle jest dla mnie?

W ostatnich latach coraz częściej dochodzi o wąskich specjalizacji w wielu dziedzinach, w tym w architekturze wnętrz. Chętniej niż kiedyś doceniamy więc pomoc specjalistów – zależy nam na zaoszczędzeniu własnego czasu, pieniędzy i dobrego samopoczucia. Co chwilę wchodzą na rynek nowe rozwiązania, wybór produktów może być wręcz przytłaczający i krępujący. Rosną obawy, że przez brak wiedzy możemy nawet nie pomyśleć o nowościach, które są wartościowe.

Jeśli pragniesz mieć dom, który zostanie od początku przemyślany, dopasowany właśnie do Ciebie i który da Ci poczucie komfortu i bezpieczeństwa, a przy okazji potrafisz zaufać, że architektowi wnętrz zależy na wykonaniu wysokiej jakości usługi – to zdecydowanie, warto rozważyć taką współpracę!

2

.

Jak długo trwa przeciętny proces projektowania wnętrza?

Długość trwania procesu projektowania wnętrz zależy od kilku czynników:

  • wybranego wariantu współpracy
  • ilości i rodzaju projektowanych pomieszczeń
  • procesu budowy
  • stanu nieruchomości

Zazwyczaj projekt zawierający układ funkcjonalny, wizualizacje i zestawienie produktów, rozszerzony o pełną dokumentację techniczną trwa min. 3 miesiące. 

Jeśli jednak zaczniemy przed przysłowiowym „wbiciem łopaty”, to będziemy w kontakcie przynajmniej aż do tynkowania (dopiero po nim możemy zrobić inwentaryzację i przygotować szczegółowe rysunki z ułożeniem płytek i meblami na wymiar).

3

.

Czy specjalizujesz się w określonym stylu wnętrz?

Życie jest za krótkie, aby ściśle trzymać się tylko jednego stylu projektowania wnętrz 😊 W duszy gra mi wiele różnych kolorów i połączeń, materiałów i klimatów, jaki wywołują. Najbardziej lubię, kiedy mamy możliwość łączenia, miksowania i testowania rozwiązań nieszablonowych, bardzo indywidualnych i zdecydowanie nie dla każdego.

Bardzo dobrze czuję się w tematach związanych ze stylem nowoczesnym, minimalizmem (także w przytulniejszej wersji japandi). Dla kontrastu przygotuję z chęcią projekt, w którym będziemy szukać niecodziennych połączeń nasyconych kolorów i odważnych wzorów. Odnalazłam się świetnie w domu, w którym nawiązywaliśmy do modern farmhouse i modern spanish. 

Jestem gotowa i otwarta naprawdę na wiele – opowiedz mi o swoich preferencjach!

Nie czuję z kolei zupełnie wnętrz glamour oraz amerykańskich. Jeśli kiedyś zmienię zdanie – na pewno dam znać.

4

.

Ile kosztuje usługa projektowania wnętrz?

Podobnie, jak czas realizacji usługi, tak i wycena zależy od wielu, bardzo indywidualnych czynników i projektowanego zakresu. Wiem, jednak, że ten aspekt może być istotny, dlatego przykładowe wyceny znajdziesz w zakładkach z moimi ofertami.

Jako ciekawostkę, mogę Ci powiedzieć, że nie wyceniam projektów poprzez mnożenie ilości metrów kwadratowych przez stawkę z metra. Moje wyliczenia odkąd prowadzę firmę pokazują, że ta metoda nie odzwierciedla rzeczywistego nakładu pracy – a przez to bywa bardzo niesprawiedliwa. 

5

.

Czy mogę zapłacić za projekt w ratach?

Zdecydowanie tak 😊 

Płatność za projekt odbywa się w kilku ratach. Warunkiem rezerwacji uzgodnionego terminu jest wpłata zadatku w wysokości 30% umówionego wynagrodzenia. Kolejne raty kończą następujące po sobie etapy projektu. Harmonogram płatności jest elementem umowy o wykonanie projektu wnętrza.

6

.

A co, jeśli projekt mi się nie spodoba?

Po pierwsze: tak bywa, to się zdarza! Jest to dla mnie całkowicie normalne i właśnie dlatego zawsze przewiduję poprawki oraz czas na wspólne narady i burze mózgów.

Po drugie: wiele preferencji uzgadniamy na wstępnym etapie projektu. Dla mnie ma naprawdę ogromne znaczenie, aby przedstawić Ci Twoją wizję, a nie moją 😉 Dzięki solidnej ankiecie, potem rozmowie wiele nietrafionych pomysłów odrzucamy już na wstępie. Stres z nimi związany jest niepotrzebny żadnej ze stron.

7

.

Boję się, że dwie tury poprawek mi nie wystarczą.

Moje dotychczasowe doświadczenia wskazują, że możliwość dwukrotnego nanoszenia poprawek sprawdza się bardzo dobrze i pozwala na bardzo komfortową sytuację! 

Zazwyczaj w pierwszej turze wprowadzamy główne zastrzeżenia i uwagi, elementy, które rozminęły się z oczekiwaniami. Tura druga to już forma „sprawdzam”, kiedy przychodzi nam do głowy zobaczyć, jak będzie wyglądał inny kolor zasłon lub… jednak chcesz wrócić do niektórych rozwiązań z wcześniejszych propozycji!

Narzucony limit pozwala nam ubrać cały proces w ramy czasowe – przyznaj, że przy ich braku mogłoby się okazać, że etap wizualizacji zamiast kilku tygodni zajmuje kilka miesięcy, a to znacząco utrudniłoby jakiekolwiek planowanie remontu 😉 

8

.

Mam obawę, że zaproponujesz mi tylko drogie meble i materiały. Jak to wygląda w praktyce?

Absolutnie nie! Budżet jest bardzo istotną kwestią, ustalaną już od samego początku współpracy. Jeśli idziemy w rozwiązania trwałe, na lata, ale nie możemy sobie pozwolić na drogie marki i nazwiska znanych projektantów – to właśnie tak działamy i jest to nasz priorytet. Chętnie Ci podpowiem już na samym początku, co orientacyjnie zmieści się nam w budżecie, a co przekracza jego możliwości.

Nie jestem jednak cudotwórcą. Trwałe materiały i produkty, estetyczny efekt wraz z pracami rzetelnych fachowców z mojego doświadczenia przekładają się na budżet na całkowite wykończenie w wysokości od 3800-4000 zł/m2 dla rynku pierwotnego. Jeśli dysponujesz mniejszą kwotą, to możemy rozważyć co musi znaleźć się bezwzględnie w budżecie, a co może zostać zakupione  w późniejszym czasie. Nie przygotuję jednak projektu, który w kompleksowym ujęciu znacznie obniża wskazane powyżej kwoty.

9

.

Czy obejrzymy wspólnie próbki zaproponowanych w wizualizacjach materiałów?

Jeśli tylko dysponujesz czasem, bardzo chętnie organizuję wspólne spotkanie, podczas którego pokazuję Ci próbki wszystkich kluczowych materiałów. Obok siebie znajdziesz więc zaproponowane płytki, wzorniki podłóg, dodatkowe próbniki wybarwień drewna, płyt meblowych, tkanin i wiele innych. Mój repertuar dostępnych próbek stale się powiększa!

10

.

Czy po zakończeniu projektu ja lub wykonawcy możemy mieć dodatkowe pytania?

Uważam to za jeden z moich podstawowych obowiązków – przecież projekt ma służyć sprawnej realizacji. W związku z tym, że mam w ofercie różne pakiety, dla Ciebie i Wykonawcy jestem dostępna po zakończeniu współpracy w zakresie, jaki projektowaliśmy. Jeśli nie wybierzesz zakresu kompleksowego od razu, ale okaże się, że jednak uznasz go za przydatny – daj mi znać jak najszybciej, jest szansa, że znajdę jeszcze termin na kontynuację naszej współpracy!

11

.

Jestem z innego miasta niż Łódź i okolice – czy to duża przeszkoda?

Projektuję tak naprawdę w całej Polsce – stale bywam w Warszawie, ponadto robiłam projekty m.in. w Gdyni, w dolnośląskim i na Podlasiu. Bez względu na to, skąd jesteś, przy projekcie z dokumentacją techniczną (lub w każdym innym przypadku, gdy jest to uzasadnione) zawsze uwzględnię przyjazd na pomiary. Poznamy się wtedy osobiście, a ja zrobię rozeznanie na lokalnym rynku sklepów z wyposażeniem wnętrz. Dalej to już wymiana maili, rozmowy telefonicznie, spotkania na Teamsach – dokładnie tak samo, jak w przypadku Inwestorów z mojej Łodzi. Jeśli więc nie oczekujesz cotygodniowych narad face to face, to nie szkodzi, że jesteś z drugiego końca Polski!

12

.

Żadna oferta nie spełnia moich oczekiwań, czy możemy skomponować coś zupełnie indywidualnego lub połączyć kilka wariantów?

Oczywiście, że tak! Zarezerwuj termin na bezpłatne spotkanie, lub po prostu zadzwoń. Opowiesz mi, czego potrzebujesz – być może połączymy kilka wariantów oferty w zależności od pomieszczeń. Możliwości jest wiele, a ja jestem bardzo otwarta na dyskusje 😊 Chętnie podpowiem Ci, co się sprawdzi, a co może nie do końca.

13

.

Czy polecisz mi Wykonawców, którzy nie zepsują zaplanowanego efektu?

Zawsze powtarzam, że sukces udanego remontu nie jest sukcesem jednej osoby (architekta wnętrz), tylko całego zespołu i wszystkich ludzi, którzy na odpowiednich etapach pojawiają się na Twojej drodze. Dysponuję listą kontaktów do wielu sprawdzonych Wykonawców, świetnych stolarzy, odpowiedzialnych montażystów rolet, żaluzji i zasłon, i wielu, wielu innych. Często mamy na koncie już za sobą liczne wspólne realizacje, przez co znamy nasz styl pracy, ufamy sobie i śmiało chwytamy za telefon, gdy coś wymaga wyjaśnienia. Ta lista kontaktów stale się powiększa!

14

.

Czy prowadzisz nadzory na budowach?

Tak, na terenie Łodzi i okolic jest taka możliwość. Na ten moment oferuję nadzór autorski, który polega na sprawdzeniu na miejscu zgodności prac z przyjętymi rozwiązaniami w projekcie. Przyjeżdżam na budowę w umówionych wcześniej dniach, na etapach kończących kolejne kamienie milowe realizacji. Zarówno Ty, jak i Wykonawca otrzymacie ode mnie listę poprawek do uwzględnienia. Wprowadzenie poprawek sprawdzam podczas kolejnej wizyty. 

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na projekt z nadzorem, czy też bez – zawsze jestem do dyspozycji telefonicznej i mailowej w trakcie trwania realizacji. Z mojego doświadczenie wynika, że naprawdę wiele można w ten sposób wyjaśnić!

15

.

Czy w ramach projektu możesz zająć się także zakupem wszystkich elementów i koordynacją ekip?

Na ten moment nie mam w ofercie takiego zakresu usług. Mogę jednak polecić Ci koordynatorów, którzy przejmą funkcję inwestora zastępczego. Takie osoby włączają się w naszą współpracę już na etapie projektowania wnętrza.

Wątpliwości rozwiane?

Mam nadzieję, że teraz z przyjemnością przejdziesz do poznania możliwości współpracy ze mną i wybierzesz najlepszą dla siebie.